Tolnai Népújság Decsről
Döcögött az együttműködés, feloszlott a testület
Nem nyilatkozom. Az is beszédes, ha ezt a választ kapja az ember. Decsi helyi önkormányzati képviselők mondták: nem szeretnének beszélni a történtekről. Antal Zsolt polgármester is röviden tájékoztat: a decsi képviselő-testület szerdai ülésén döntött az önfeloszlatásról. A polgármester azért azt is hozzáfűzi a dologhoz, hogy nem ő kezdeményezte ezt a lépést, illetve, hogy azt gondolta: ez már korábban bekövetkezik. – Áprilisban járt le a fél éves moratórium, azóta minden testületi ülésre úgy mentem be, hogy majd most... – meséli. – Szóval nem ért váratlanul. Nagyon kemény tíz hónap volt, de stabil a község anyagi helyzete, működik az önkormányzat és az intézményei – mondja. Arra a kérdésre, hogy indul-e az időközi választáson azt feleli: természetesen. Nem szeretne durva kampányt, de valószínűleg ez is kemény lesz, mint a 2014. októbere óta eltelt időszak.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy Decs előző polgármestere ringbe száll-e a polgármesterségért, de ő is azt mondta, nem szeretne nyilatkozni.
– Egy időközi választás tiszta helyzetet teremthet. Bízom abban, hogy olyan testület áll fel, melyben polgármester és képviselők képesek együttműködni – vélte egy decsi férfi.

Egy házaspár viszont azon a véleményen van, hogy az időközi választás rengeteg kidobott pénz, amelyet hasznosabban, például járda felújításra is lehetne költeni. Nagy pofon a falunak az is, hogy a testület alpolgármestert sem választott, és emiatt a kormányhivatal bírságot rótt ki az önkormányzatra. – Bíztunk abban: azzal, hogy Velő István bekerül a testületbe Málnai doktor helyére, a polgármester végre kellő támogatást kap. Meglepődtünk, hogy szinte rögtön ezután a képviselők többsége a feloszlatás mellett szavazott – mondták. Szerintük azoknak a képviselőknek, akik nem tudtak Antal Zsolttal együtt dolgozni, inkább le kellett volna mondaniuk.
Megint más viszont azon a véleményen van, pont fordítva: a polgármesternek kellett volna ezt megtennie. Abban viszont szinte mindenki egyetértett: nem így kellett volna Decsnek bekerülnie az országos híradásokba. A községben időközi választás lesz, melyet november 12-ig kell megtartani.
Az élet nem áll meg
Mint arról korábban beszámoltunk, a Decs politikai életében résztvevők, illetve a közélet iránt érdeklődők két táborra szakadtak. Egy részük Antal Zsoltot, a község 2014. októberében megválasztott polgármesterét támogatta, és voltak, akik azokat az önkormányzati képviselőket, akik az előző ciklusban is képviselők voltak. Decsen időközi választás lesz, melynek időpontjáról a választási bizottság dönt harminc napon belül. Az élet viszont nem áll meg a községben, Antal Zsolt elmondta: ő és a képviselők is folytatják a munkát az új testület és polgármester megválasztásáig.
Nem jó a békétlenség
Február végi decsi riportunkban azt írtuk, hogy a község lakói békére vágynak, és csupán annyit szeretnének, hogy a képviselő-testület tegye a dolgát. Az októberi választás óta alapvető probléma volt a képviselők között fennálló feszültség. Gyakorta emlegettek 4:3-as arányszámot Decsen, utalva az „erőviszonyokra” a testületben. Ezzel együtt téma volt az időközi választás is. Ezt nem szorgalmazta sem a polgármester, sem a képviselők. Ugyanakkor azt mindannyian elismerték, nehéz a jelenlegi hangulatban dolgozni, és hogy nekik is rosszul esik a békétlenség.