A MÉRLEG !
A Mérleg.
Ha az ember tudatosan él, döntései előtt mindig mérlegelnie kell, helyes-e amit meg szeretne tenni? Mint tudjuk a mérlegelés úgy zajlik, hogy az egyik serpenyőbe tesszük a súlyokat, a másikba pedig a terméket. A döntési mérlegelésben az egyik serpenyőbe kerülnek a „mellette”, a másikba az „ellene” érvek. Mikor ezek mind belekerültek a mérleg nyelve egyik irányba billen, ezzel segíti a helyes döntés meghozatalát.
Ezt a mérlegelést utólag mát könnyebb megcsinálni, hiszen ekkor már mindent tudunk, a megtörtént döntések így már tisztán láthatóak, helyesek, vagy helytelenek voltak, Decs esetében segítették-e a falut és lakóit, vagy sem?
Nézzük!
2014.október 12-én helyhatósági választások voltak Decsen. A korábbi faluvezetés számításai nem jöttek be, új polgármestert választott a falu lakossága, ezzel kimondva, elege lett a korábbi munkájából, a korábban tevékenykedő képviselők közül 2 fő munkáját szintén alulértékelte. ( Az már csak hab a tortán, hogy az „alulértékeltek” felértékelték magukat, újra indulnak képviselő jelöltként !) A szavazás eredményeként a korábban dolgozó képviselők közül 4 fő ismét bizalmat kapott a lakosságtól, így Janus-arcú lett a testület.
Ez volt az egyik döntés, nézzük a mérlegelés a fentiek szerint jól zajlott-e?
Serbán Péter a lényegre tapintva, 2015. tavaszán írt elemzésében remekül kifejtette valójában milyen volt a döntés. Mondani valójának a lényege: „Ne töltsetek újbort régi tömlőbe, mert a tömlő kiszakad, és a bor elfolyik. Az újbor új tömlőbe való.”
A választók mérlegelése során nem minden került bele azokba a serpenyőkbe. A döntésben figyelmét az első számú vezetőre irányította, holott legalább akkora - valójában nagyobb - jelentősége van a képviselői többségnek a későbbi döntési folyamatokban. A mérlegelés során számításon kívül hagyta azt a döntő fontosságú elemet, hogy az első számú vezető akkor lehet eredményes, ha megfelelő támogatottságot kap. A választók szavazataikkal képviselői székbe emeltek ismét olyan embereket, akikről azt gondolták javára lesznek a falunak, Sajnos nem így történt. Visszaéltek ezzel a bizalommal, súlyos károkat okoztak a közösségnek. Remélhetőleg ez mára már mindenki számára nyilvánvalóvá vált és ismét nem követjük el ezt a hibát.
A másik döntés-sorozat a megválasztott többségi képviselők funkciójukból adódóan született. Itt a mérlegelés egyszerűbb, hiszen a képviselők szinte megválasztásuk pillanatában kinyilvánították és azt regnálásuk alatt végig hangoztatták is, hogy nem bíznak a megválasztott polgármesterben, és úgy is viselkedtek.
Döntéseikben a mérlegelés semmilyen szerepet nem játszott, illetve egy dologban igen, mindenáron olyan helyzetet teremteni, amivel a megválasztott polgármester lejáratható, megfutamítható, ellehetetleníthető.
Ennek lépései sorban:
-
A korábbi polgármester végkielégítésének megduplázásával, anyagi bázist teremteni a későbbi „harchoz”, ezzel együtt jelentősen gyengítve az önkormányzat pénzügyi helyzetét.
-
A település költségvetése módosításával a polgármester jogkörének drasztikus szűkítésével, lehetetleníteni eredményes működését!
-
A település képviseletére más szervezetekben nem a polgármester, hanem saját embereik delegálása. Szinte példa nélküli döntés.
-
Folyamatos nyomás alatt tartani a polgármestert, hogy ne a munkájára tudjon figyelni, hanem a sorozatos támadások ellen védekezzen. Ebbe belefért a sok bejelentés, feljelentés, mindenféle módon történő vegzálás.
-
A Polgármesteri Hivatalban olyan helyzetet teremteni, amivel lehetetleníteni lehet a hivatal munkáját.
-
A testület munkájának folyamatos kizökkentése a normális munkamenetből, különböző áltémák felvetésével, a testületi ülések helyének – ezzel a helyi demokrácia szűkítése – megváltoztatásával, az emberek kiszorítása a közvetlen demokrácia gyakorlásából. Ebbe még az a törvénysértő magatartás is belefért, hogy testületi ülésekre nem jelentek meg.
-
Az Önkormányzat kint lévő – az előző testület által kölcsönadott – pénzek visszafizetésének különböző eszközökkel történő halogatása, amellyel a gazdasági nehézségek okozása volt a cél.
-
A többségi testületi döntésekkel jelentős károk okozása a településnek, lakóinak.
-
A szennyvíztelep fejlesztése projektet működtető szervezet Őcsénybe történő áthelyezéséhez való hozzájárulás,
-
A Táncsics ( Alkotmány, Ete utcák ) utca útburkolat felújításának elutasítása,
-
A Roma Kisebbségi Önkormányzat pályázaton elnyert SUZUKI Vitara terepjáró gépkocsi megvásárlásához kölcsönkérelmének elutasítása, ( korábban ugyanez a Piac pavilon ügyében megengedhető volt !)
-
A Piac működtetésének megakadályozása azzal, hogy a pályázót elutasították,
-
Az Óvoda konyha szellőzés felújításának megakadályozása azzal, hogy az érvényes pályázatok ellenére nem hirdetett eredményt,
-
A polgármester, alpolgármesterre tett számtalan javaslatának visszautasítása, alpolgármester nem megválasztása és az amiatt kiszabott pénzbüntetések,
-
Végül képviselői mandátumokról való lemondás helyett a képviselő testület feloszlatása, ennek következtében új választások kierőszakolása, ami Decs lakóinak 4-5 millió Ft kiadást jelent.
Hát ennyi a mérleg! Tovább magyarázni, bizonygatni felesleges! A tények magukért beszélnek !
Az olvasóra bízom a következtetések levonását, és arra kérek mindenkit, a következő döntési lehetőséggel éljen, - VÁLASZTÁS NOVEMBER 22-ÉN – ELŐTTE TEGYE A MÉRLEG SERPENYŐIBE, A MELLETTE és ELLENE ÉRVEKET, ÚGY SZAVAZZON !
Mindezek ellenére működik a falu, a 2014. október 12-én törvényesen megválasztott polgármester Antal Zsolt - ÉS AKIK SEGÍTETTÉK - kiválóan teljesítette feladatát, "gúzsba kötött" kézzel és lábbal is megpróbálta a falut egy konszolidáltabb, élhetőbb irányba mozdítani, és bármennyire is próbálják egyesek mindezt tagadni, sikerrel tette.
Működik a Polgármesteri Hivatal, működnek az intézmények, jelentős a köz-foglalkoztatottak száma, akik munkájukkal jelentősen hozzájárulnak a település normális életéhez. Önállóan készített pályázatokat nyert az önkormányzat, jelentős fejlesztések valósulnak meg. Nem állt le az élet, minden a helyzethez képest normálisan működik.
Olyan légkörben amibe a képviselői többség navigálta a falut, amilyen intézkedésekkel, döntésekkel próbálta mindenáron akadályozni a normális munkát, még nagyobb értéke van az elvégzett munkának.
dp